Köpek Irkları Genel Hatları İle Köpek Bakımı
Hayvanlar Alemi

Köpek Irkları Genel Hatları İle Köpek Bakımı

Köpek Irkları Genel Hatları İle Köpek Bakımı Köpek sahibi olmak; çıkarsız ve gerçek bir dostluğa sahip olmak demektir. Ancak bu dostluğun büyük bir sorumluluk getireceğini de unutmamak gerekmektedir. Köpek sahibi olmanın, bir çocuk sahibi olmaktan farkı neredeyse yoktur. Bu nedenle, köpek sahibi olmadan önce enine boyuna düşünmek ve sorumluluğa hazır olmak şarttır. Köpeğin de bir canlı olduğu ve duyguları olduğu düşünülmelidir.

Değişen hayat şartlarında, ilk olarak köpeğinden vazgeçecek bir kişi asla köpek sahibi olmamalıdır. Bu ciddi kararı almadan evvel köpek ırkları genel hatları ile köpek bakımı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

 Köpek Bakımı Konusunda Akılda Tutulması Gerekenler

Köpek bakımı, uzaktan keyifli görünse de bazı zorluklar içermektedir. Bunların başında çiş eğitimi Köpek Irkları Genel Hatları İle Köpek Bakımıgelmektedir. Çiş eğitimi, köpekten köpeğe değişmekle birlikte zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. Halılar kirlenecek ve evdeki düzen bir süre için bozulacaktır. Bunu göze almak şarttır. Bazı köpek sahipleri ev içerisinde çiş pedine eğitim vermeyi seçerken, bazıları da köpeklerini dışarıya alıştırırlar.

Bu tercih meselesidir, ancak ne olursa olsun, zaman ve sabır isteyecektir. Yetişkin bir köpek, çiş alışkanlığı konusunda çok daha kolay olabilir. Eğer bir davranış problemi yoksa ve oturmuş bir tuvalet eğitimi varsa, yetişkin köpek kimileri için doğru tercih olabilir. Yavru bir köpek ise idrar yolları gelişene dek tuvaletini tutmayı öğrenemeyebilir. Eğitim konusunda, temel eğitime önem verilmelidir. Uyumlu bir hayata sahip olabilmek adına, erkenden temel komutların öğretilmesi önemlidir.

Bunlar arasında en önemlisi köpeğin “Hayır” kelimesinin anlamı bilmesidir. Bu kelime çoğu sorunda köpekKöpek Irkları Genel Hatları İle Köpek Bakımı sahibinin kurtarıcısı olacaktır. Köpek için bakım konusunda dikkat edilecek başka hususlar da vardır. Doğru mama seçimi bunlardan biridir. Köpek için kaliteli bir kuru mama seçilebileceği gibi, ona özel yemekler de yapılabilir. Beslenme konusunda önemli olan, köpeğin doyması değil, sağlıklı beslenmesidir. Ayrıca veteriner hekimin düzenli kontrolleri de sağlıklı bir köpeğe sahip olmak için çok önemlidir.

Doğru Irk Seçimi

Köpek almaya karar verdikten sonra, doğru ırkı seçme konusunda bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Kimi ırklar görsel olarak çok sevimli olabilir, ancak kişinin yaşam şartlarına uygun olmayabilir. Köpek ırkının enerji seviyesi, tüy bakımı ve minimal ihtiyaçları gözden geçirilmelidir. Buna göre doğru karar verilmelidir. Elbette barınaklarda sahip bekleyen melez köpekler arasında da uygun bir canın belirlenen kriterlere uygun bir mizacı olabilir. En yakın barınağa gidilerek, orada yuva bekleyen canlarla vakit geçirmek, doğru karar vermek için güzel bir yol olabilir.