İnternetten Elde Edilen Verilerin Güvenli Midir ?
İnternet

İnternetten Elde Edilen Verilerin Güvenli Midir ?

Günümüz dünyasında bilgi akışının, bilgi depolanmasının hatta bilgi edinmenin en önemli noktalarından bir tanesi internet alemidir.

Hemen hemen aklımıza takılan her konuda bilgi almak için, araştırma yapmak için veya keyfi zaman geçirmek için dahi internette takılmaktayız.

İnternet aleminde artık o kadar çok bilen ve o kadar çok bilgi servisi eden siteler kurumlar bulunmaktadır ki zaman zaman aynı konu hakkında farklı bilgiler veya aktarımlar meydana gelebiliyor.

İnternetten Elde Edilen Verilerin Güvenli Midir ?

Sanal alemde yığın haline gelen bilgi kirliliği ve yığılması elbette ki internetten elde edilen veriler güvenli midir? sorusu karşısında vereceğimiz cevap çok net olamamakla beraber güvenlidir veya güvenli değildir arasında tercih yapacak olsak %60 güvenlidir deriz çünkü sonuç olarak bir bilgi karşısında anında karşı taraf doğruluğunu ispatlayacak deliller sunmaktadır.

Şunu da belirtmek gerekir ki tek taraflı verilen bilginin oranı olarak %60 ibaresini kullanıyoruz bilginin İnternetten Elde Edilen Verilerin Güvenli Midir ?karşıt bilgileri ve delillerine daha geniş kapsamlı baktığımızda o bilginin özüne ulaşmak internetten nerdeyse %95 oranındadır. Burada başa düşen iş bilgi alınan kurumun zabtı yani güvenilirliğidir. Zabtında sorun olan öndeki zamanlarda hep bilgi aktarımında eksiklik bulunan kurumların aktardığı bilgiler güvenilir olmamakla beraber provokasyon amaçlı olabilme ihtimaline karşı geniş çaplı araştırma gerektirmektedir.

Her kafadan bir sesin çıktığı günümüz internet dünyasında doğru bilgiye ulaşmanın yolunun geniş kapsamlı araştırmadan geçtiğini ve tek yönlü değil çok yönlü bakıldığında internetin bilgi aktarma yönünü daha verimli kullanacağımızı belirtmek gerekiyor.

Sonuç itibari ile elimizde bulunan bilgiye en hızlı ve en geniş kapsamlı ulaşabileceğimiz internet aleminin tarihi ve ilmi boyuttaki bilgi aktarımında ise doğruluk oranı %90 civarında bahsettiğimiz düşük oranlar genelde güncel olaylarla alakalı olmaktadır.