Dondurmalı Soğuk Kahve Nasıl Yapılır ?
Yemek Tarifleri

Dondurmalı Soğuk Kahve Nasıl Yapılır ?

MALZEMELER

– Süt Dondurmalı Soğuk Kahve Nasıl Yapılır ?

– Su

– Türk kahvesi dışındaki tüm kahve çeşitleri

– Şeker

– İsteğe göre vanilyalı veya aromalı dondurma

 HAZIRLANIŞI

Öncelikler kahveyi içeceğimiz bardağın yarısına ılık su, şeker ve kahve koyuyoruz kahveyi sevdiğiniz yoğunluğa göre ayarlaya bilirsiniz. 3 malzemeyi de homojen bir hale gelene kadar karıştırıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Burada yapmak istediğimiz şey sütten daha yoğun bir sıvı elde etmek. Kahve karışımı soğurken bir blender veya mikser yardımı ile bardağın diğer yarısını dolduracak kadar sütü koyup köpürene kadar çırpıyoruz. Çırpma amacımız kafeler de yapılan mükemmel çift katlı kahveler olması. Çırpınca süt yoğunlaşacak ve kahve karışımı ile karışmayarak bir katman oluşturacaktır.

Çırptığımız sütü soğumaya bıraktığımız karışıma (eğer Dondurmalı Soğuk Kahve Nasıl Yapılır ?soğuduysa ) yavaş yavaş dokuyoruz. Göreceksiniz süt ile kahve 2 ayrı katman oluşturacaklar. Bardağın üst kısmında dondurma için çok az yer bırakmanız gerekmektedir. dondurmayı da yumuşak bir kıvam alıncaya kadar mikser yardımı ile çırpıyoruz. Eğer evinizde krema sıkma torbalı varsa onunla yok ise buzdolabı poşetinin ucunu delip onunla bardağınızın üstüne istediğiniz şekilde yavaş yavaş sıkabilirsiniz.

Burada yavaş sıkmanız önemli, alttaki sıvıların karışmaması için. İşte kahveniz hazır. İçmeden önce sadece 5 dakika kadar buzdolabının derin dondurucu kısmına koyarsanız dondurma sür ve kahve kendini toplayacaktır ve kahveniz daha iyi soğuyacaktır. Yaz günlerinin vazgeçilmezlerinden.

 STANDARTLARI BOZUP ALTERNATİF OLARAK NE YAPILABİLİR?

Kahveniz de bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Sütün içine Hindistan cevizi, kakao koyabilirsiniz. Ya da kahvenizi damla sakızlı ve diğer aromalardan katabilirsiniz. Dondurmanın üstüne çeşitli bisküviler, jelibonlar, bonbonlar, çikolata parçaları ile süsleye bilirsiniz. Dondurmanızı kahveye en çok yakışan tatlar olan karamel, vanilya, kakao, Hindistan cevizli, çikolatalı da seçebilirsiniz. Aklınıza gelen ve damak zevkinize uyan her türlü madde ile zenginleştirebilirsiniz.