Diş Ağrısı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi
Faydalı Bilgiler

Diş Ağrısı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Diş ağrısı genel de diş etlerinden çürük dişten ve kemik yapısından kaynaklıdır. Çene ve yüzde meydana gelen bir ağrıdır. Genellikle gece başlayan ağrı insanı çileden çıkarır. Bu ağrıların sebepleri ise diş eti rahatsızlıkları damak problemleri yanlış fırça kullanımı diş çürüğü dişleri sıkmak gibi durumlardır. Bu ağrıların belirtileri de şunlardır:

– Diş ve diş etlerinde oluşan kanamaDiş Ağrısı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

– Bir şeyler çiğnerken oluşan ağrı

– Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet

– Yüzde şişkinlik

Bu belirtiler sonucu oluşan diş ağrısını tamamen çözmek için doktora gidip tedavi olmak şarttır. Peki, doktora gidecek durumumuz yoksa bu halde yapmamız gereken şey evde kısa sureli tedavidir. İlk olarak dişlerimizi fırçalamamız gerekir daha sonra gargara yapılmalıdır tuzlu su ile yapılan gargara dişinizi uyuşturur. Karanfil kullanabilirsiniz içindeki madde sebebiyle uyuşturucu bir etki yaratan karanfili ağrının oluştuğu yere koyup bekletmelisiniz.

Doktor tavsiyesi olmadan ağrı kesici kullanmayınız. Diş fırçanızı her 3 ayda bir yenilemeniz gerekir. Diş bakımı çok önemli bir husustur çoğumuz dikkate almayız ve çoğu insan dişini fırçalamaz bu çok kotu sonuçlar doğurur. Örneğin zamanla sararan dişleriniz estetik açıdan bozukluk yaratır.

Diş Ağrısı Nedir Belirtileri Ve Tedavisi

Sararan dişlerinizi de lazer tedavisi diş taşı temizliği ile kurtarabilirsiniz ama fırçalamaya devam etmezseniz tekrar aynı sonucu görebilirsiniz bu sararan dişler zamanla çürümeye başlar ve insanı canından bezdiren o ağrılar ortaya çıkarır. Yani ağız hijyenine gereken önem vermeniz gerekir. Çok soğuk veya çok sıcak şekilde sıvı tüketirseniz bu dişleriniz de bir hassasiyet meydana getirir.

Yılda en az 2 defa diş hekimiyle görüşmeniz gerekmektedir. Diş hekiminizin sizinle iletişimi çok iyi olmalıdır. Evde yapılan aspirin ve kimyasal ilaç tedavilerini kesinlikle uygulamayınız. Yapmanız gereken doktor tavsiyesi ile ilaç kullanmaktır.